XIV Edición dos Premios Mestre Mateo 2016

Os Premios Mestre Mateo entregaranse o día 23 de abril no Pazo da Ópera de A Coruña.

Premios Mestre Mateo 2016A Academia Galega do Audiovisual deuse conta dun problema de contabilización de votos para aspirar aos Galardóns do Mestre Mateo. Despois de comprobar e cotexar os datos obtidos na primeira volta, na que se determina os nomeados para os Premios da XIV edición, percibiron un erro que afectaba a trece candidaturas (Comunicador/a TV, Dirección, Guión, Interpretación feminina protagonista, Interpretación masculina de reparto, Montaxe, Música orixinal, Programa de TV, Realización, Serie TV, Vestiario, Videoclip e Anuncio publicitario). De maneira que, a Academia fixo público un segundo listado e pideu desculpas a todos os que se puideron ver perxudicados polo devandito erro.

******A listaxe de momeados que aquí figura  xa é correcta.

No día de hoxe, a actriz Mabel Rivera e o actor, Antonio Durán “Morris”, fixeron público o listado cos finalistas que optan os Premios Mestre Mateo 2016. A Academia Galega do Audiovisual, deste xeito, recoñece e pon en valor os mellores traballos feitos no sector audiovisual en Galicia durante o ano 2015. O día 23 de abril, no Pazo da Ópera de A Coruña  saberase  a decisión final que  vai designar aos premiados desta nova edición.

Finalistas aos Mestre Mateo 2016

Premios Mestre Mateo 2016*O Descoñecido con 16 nominacións (nas siguientes categorías)

Mellor longametraxe, Interpretación masculina protagonista (Luís Tosar), Interpretación masculina de reparto (Javier Gutiérrez), Interpretación masculina de reparto (Fernando Cayo), Interpretación feminina (Paula del Río), Interpretación feminina de reparto (Elvira Mínguez), Dirección (Dani de la Torre), Dirección de fotografía (Josu Incháustegui), Dirección de arte (Juan Pedro de Gaspar), Dirección de produción (Carla Pérez de Albéniz), Guión (Alberto Marini), Montaxe (Jorge Coira), Música orixinal (Manuel Riveiro), Son (David Machado, Nacho Arenas, Jaime Fernández), Vestiario (Ana López), Maquillaxe e perruquería (Raquel Fidalgo, Noé Montes).

* Lobos Sucios con 14 nominacións (nas siguientes categorías)

Mellor longametraxe, Interpretación masculina de reparto (Ricardo de Barreiro), Interpretación feminina protagonista (Marían Álvarez), Interpretación feminina de reparto (Manuela Vellés), Dirección (Simón Casal de Miguel), Dirección de fotografía (Sergi Gallardo), Dirección de arte (Antonio Pereira), Dirección de produción (Carlos Amoedo), Guión (Paula Cons, Felipe Rodríguez, Noelia del Río, Carmen Abarca), Montaxe (Jordi LópePremios Mestre Mateo 2016z), Música orixinal (Sergio Moure de Oteyza), Son (Guilhem Donzel, Srdjan Kurpjel), Vestiario (María Anta), Maquillaxe e perruquería (Oriane de Neve, Antonella Prestigiacomo).

* Hospital Real con 10 nominacións (nas siguientes categorías)

Mellor serie TV, Interpretación masculina protagonista (Antonio Durán “Morris”), Interpretación feminina protagonista (Susana Dans), Interpretación feminina de reparto (Tamara Canosa), Dirección de fotografía (Jerome Kin), Dirección de arte (Suso Montero), Guión (Carlos Portela, Lidia Fraga), Montaxe (Óscar González, Lourdes Rodríguez), Vestiario (Eva Camino), Maquillaxe e perruquería (Óscar Aramburu, Sabela Sanmartín).

* Serramoura con 9 nominacións (nas siguientes categorías)

Premios Mestre Mateo 2016Mellor serie TV, Interpretación masculina de reparto (Monti Castiñeiras), Dirección (Miguel Conde, Jorge Saavedra, Manuel A. Espiñeira), Dirección de arte (Ángel Amaro) Dirección de produción (Paula Fernández), Guión (Alberto Guntín, Víctor Sierra, Xosé Morais), Montaxe (Marisol Torreiro, Dani Castro, Óscar González, Lu Rodríguez, Pablo Muñoz e Pablo Paz), Música orixinal (Manu Conde), Son (Alfonso Couceiro, Víctor Seixo).

* Extinction con 4 nominacións (nas siguientes categorías)

Interpretación masculina protagonista (Matthew Fox), Dirección de produción (María Liaño), Son (Janos Köporosy, Nacho Arenas, Jaime Fernández), Vestiario (Andrea Flesch).

* Las altas presiones con 3 nominacións (nas siguientes categorías)

Premios Mestre Mateo 2016Mellor longametraxe, Dirección (Ángel Santos), Dirección de fotografía (Alberte Branco).

*Land Rober Tunai Show con 3 nominacións nas siguientes categorías

Mellor programa TV, Comunicador (Roberto Vilar), Realización (José Villaverde).

* Oh happy day! con 2 nominacións nas siguientes categorías

Mellor programa TV. Comunicador (Rodrígo Vázquez).

*Pazo de familia con 2 nominacións nas siguientes categorías

Mellor Serie TV. Interpretación feminina de reparto (Carmen Méndez).

* Luci con 2 nominacións nas siguientes categorías

Mellor serie TV, Interpretación feminina protagonista (Nuncy Valcárcel).

* Era Visto con 2 nominacións nas siguientes categorías

Interpretación masculina protagonista (Federico Pérez), Guión (Carlos Ares, Xosé Castro, Andrés Mahía).

**Obras ou programas con unha nominación

A praia dos afogados (Mellor longametraxe)

Dalle Jas! (Serie web)

El método sueco (Serie web)

Gafas e Pallaso (serie web)

P.I.B (Serie web)

Ascender de becario (Curta de animación)

Fruit Island (Curta de animación)

O terceiro porco (Curta de animación)

Os días afogados (Documental)

Querida Gina (Documental)

Torre de Breoghan (Documental)

Unitarias. Historia dun Mestre galego (Documental)

Disney (Curtametraxe)

Eco (Curtametraxe)

Ladrones de tiempo (Curtametraxe)

Restart (Curtametraxe)

Buscando a súperfama (Videoclip)

El animal que hay en mí (Videoclip)

Mi punto de vista (Videoclip)

A insignificante historia do home astronómico (Videoclip)

Zigzag Diario (Programa TV)

Carrera de la mujer (Anuncio publicitario)

Científico en navidad (Anuncio publicitario)

Imposible sin ti (Anuncio publicitario)

Loida. Así es, así somos (Anuncio publicitario)

Telediario TVE Galicia (Comunicador, Martín Barreiro)

Luar milenario (Realización, Gonzalo Pintos)

E agora que? Criaturiñas en apuros (Realización, Jorge Saavedra)

Hotel Almirante (Vestiario, Susana Veira, Yolanda Sousa).

Qué casas! (Realización, Gael Herrera Batallán, Latauro Herrera Batallán)

O médico certo (Música, Zeltia Montes)

Listado completo de nominacións da XIV edición dos Mestre Mateo

por categorías

Longametraxe

A Praia dos Afogados (Foresta Films, Milou Films e Tornasol Films).

Las Altas Presiones (Matriuska Producciones coa participación de TVG).

Lobos Sucios (Agallas Films, Dream Team Concept, Left Field Ventures coa participación de TVG).

O Descoñecido (Vaca Films, Atresmedia Cine, coa participación de TVG).

Serie TV

Hospital Real (Capítulos 1-15) (Ficción Producciones e TVG).

Luci (Capítulos 14-28)» (De Portocabo e TVG).

Pazo de familia (Capítulos 31-35) (Central de telecontenidos para TVG).

Serramoura (Capítulos 14-36) (Voz Audiovisual e TVG).

Programa de TV.

Land Rober Tunai Show (TVG e CTV en colaboración con Destino Bergen).

Naqueles Tempos (Suído Producións para TVG).

Oh happy day! (TVG e Portocabo)

Zigzag Diario (TVG).

Interpretación masculina protagonista.

Antonio Durán «Morris» (Por Hospital Real. Capítulos 1-15).

Federico Pérez (Por Era Visto! Capítulos 125-153).

Luís Tosar (Por O Descoñecido).

Matthew Fox (Por Extinction).

Interpretación masculina de reparto.

Fernando Cayo (Por O Descoñecido).

Javier Gutiérrez (Por O Descoñecido).

Monti Castiñeiras (Por Serramoura. Capítulos 14-36).

Ricardo de Barreiro (Por Lobos sucios).

Interpretacion feminina protagonista

Marian Álvarez (Por Lobos sucios).

Nuncy Valcárcel (Por Luci.Capítulos 14-28).

Paula del Río (Por O Descoñecido).

Susana Dans (Por Hospital Real.Capítulos 1-15).

Interpretacion feminina de reparto

Carmen Méndez (Por Pazo de Familia (Capítulos 31-35).

Elvira Mínguez (Por O Descoñecido).

Manuela Vellés (Por Lobos sucios).

Tamara Canosa (Por Hospital Real. Capítulos 1-15)

Comunicador/ a de TV.

Lucía Regueiro (Por Luar).

Martín Barreiro (Por Telediario Territorial Galicia. O tempo).

Roberto Vilar (Por Land Rober Tunai Show).

Rodrigo Vázquez (Por Oh Happy Day).

Serie web

Dalle Jas! (Capítulos 2-6) (Audiobeesual).

El Método Sueco (Capítulos 2-7) (Porco Bravú)

Gafas E Pallaso (Capítulos 1-3) (Perico Balado e Duarte GaIbán).

P.I.B. (Producto Interior Bruto) (Capítulos 2-4) (Asociación Cultural Os Ghairas).

Curtametraxe de animación

Ascender de Becario (BUH Animation).

Fruit Island (Escuela de Imagen y Sonido de Vigo (EISV) e Producciones Vigo).

O Terceiro Porco (IES Imaxe e Son).

Documental

Os días afogados (Amanita Films coa participación de TVG).

Querida Gina (Artemática coa participación de TVG).Premios Mestre Mateo 2016

Torre de Breoghán (Abano Producións, Mar Maior, Luar na Lubre e Mirmidón Producións).

Unitarias. Historia dun Mestre galego (Adiviña Producións coa participación de TVG).

Curtametraxe

Disney (De Jorge Saavedra).

Eco (Xacio Rodríguez Baño).

Ladrones de Tiempo (I do visual e Bululú Creativos).

Restart (Miss Movies en produción asociada con Píxel Films e Escola de Imaxe e Son de A Coruña).

Vídeoclip

A insignificante historia do home astromónico. (Cristián Silva)

Buscando a Súperfama (Herdeiros da Crus) (Miss Movies).

El animal en (Fernando Tato) (De Soledad Rebollo Piñeiro)

La reina ourensana. (Igloo. I do visual)

Mi punto de Vista (Bea a de Estrella) (De Píxel Films e BeArt).

*Esta categoría ten 5 finalistas porque segundo as bases cando o cuarto e o quinto máis votados nunha categoría empatan, os dous serán finalistas.

Anuncio publicitario.

Carrera de la Mujer (Algarabía Animación).

Científico en Navidad (Algarabía Animación).

Imposible sin ti. (Tex45 Producións en colaboración con Ainé Producións).

Loida. Así es, así somos. (Miss Movies)

Dirección

Ángel Santos (Por las altas presiones)

Dani de la Torre (Por O Descoñecido)

Miguel Conde, Jorge Saavedra, Manuel A. Espiñeira (Por Serramoura, capítulos 14-36)

Premios Mestre Mateo 2016Simón Casal de Miguel (Por Lobos sucios)

Dirección de fotografía

Alberte Branco (Por Las altas presiones).

Jerome Kim (Por Hospital Real. Capítulos 1-15).

Josu Incháustegui (Por O Descoñecido).

Sergi Gallardo (Por Lobos sucios).

Dirección de arte

Ángel Amaro (Por Serramoura. Capítulos 14-36).

Antonio Pereira (Por Lobos sucios).

Juan Pedro de Gaspar (Por O Descoñecido).

Suso Montero (Por Hospital Real. Capítulos 1-15).

Dirección de producción

Carla Pérez de Albeniz (Por O Descoñecido).

Carlos Amoedo (Por Lobos sucios).

María Liaño (Por Extinction).

Paula Fernández (Por Serramoura. Capítulos 14-36).

Guión

Alberto Guntín, Víctor Serra e Xosé Morais. (Por Serramoura. Capítulos 14-36)

Alberto Marini (Por O Descoñecido).

Carlos Ares, Xosé Castro e Andrés Mahía. (Por Era Visto! Capítulos 125-153)

Carlos Portela e Lidia Fraga (Por Hospital Real. Capítulos 1-15).

Paula Cons, Felipe Rodríguez, Noelia del Río e Carmen Abarca (Por Lobos sucios).

*Esta categoría ten 5 finalistas porque segundo as bases cando o cuarto e o quinto máis votados nunha categoría empatan, os dous serán finalistas.

Montaxe

Óscar González, Lourdes Rodríguez (Por Hospital Real. Capítulos 1-15)

Jordi López (Por Lobos sucios).

Jorge Coira (Por O Descoñecido).

Marisol Torreiro, Dani Castro, Óscar González, Lu Rodríguez, Pablo Muñoz e Pablo Paz (Por Serramoura.Capítulos 14-36).

Realización

Gael Herrera Batallán, Lautaro Herrera Batallán (Por Qué Casas!).

Gonzalo Pintos Moreu (Por Luar Milenario).

Jorge Saavedra (Por E agora qué? Criaturiñas en apuros).

José Villaverde (Por Land Rober Tunai Show).

Música orixinal

Manu Conde (Por Serramoura. Capítulos 14-36).

Manuel Riveiro (Por O Descoñecido).

Sergio Moure de Oteyza (Por Lobos sucios).

Zeltia Montes (Por O médico certo).

Son

Alfonso Couceiro e Víctor Seixo (Por Serramoura. Capítulos 14-36).

David Machado, Nacho Arenas e Jaime Fernández (Por O Descoñecido).

Guilhem Donzel e Srdjan Kurpjel M.P.S.Z. (Por Lobos sucios).

Janos Köporosy, Nacho Arenas e Jaime Fernández (Por Extinction).

Vestiario

Ana López (Por O Descoñecido).

Andrea Flesch (Por Extinction)

Eva Camino (Por Hospital Real. Capítulos 1-15).

Marta Anta (Por Lobos sucios).

Maquillaxe e perruquería.

Oriane de Neve e Antonella Prestigiacomo (Por Lobos sucios)

Óscar Aramburu e Sabela Sanmartín (Por Hospital Real. Capítulos 1-15).

Raquel Fidalgo e Noé Montes (Por O Descoñecido).

Susana Veira e Yolanda Sousa (Por Hotel Almirante (Capítulos 1-3).

Sobre Mariel Norat 210 Artículos
Licenciada | Graduada en Ciencias de la Comunicación. Periodista. Eterna estudiante e incansable observadora

Sé el primero en comentar

Dejar una contestacion

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.


*


Este sitio usa Akismet para reducir el spam. Aprende cómo se procesan los datos de tus comentarios.